PYTANIA I ODPOWIEDZI (F.A.Q)

Poniżej umieściliśmy pytania i odpowiedzi, które zadajecie Państwo najczęściej. Mamy nadzieję, że w jakiejś mierze pozwolą one na rozwianie Państwa problemów. W razie dodatkowych pytań służymy pomocą drogą elektroniczną lub telefoniczną - aby się skontaktować kliknij tutaj.


Czy analiza jest naprawdę bezpłatna ? Czy mogą wystąpić jakieś dodatkowe koszty ?

W naszej firmie analiza jest całkowicie bezpłatna - po jej wykonaniu i rezygnacji z dalszych prac klient nie ponosi jakichkolwiek dodatkowych opłat. Ma to uzasadnienie ze względu na dwa powody:

  1. Wychodzimy z założenia, że klient powinien płacić tylko za odzyskane i sprawne dane - jeżeli nie ma takiej możliwości - to byłoby nieuczciwe żądać od niego zapłaty.
  2. Przejrzystość zasad - całkowicie bezpłatna analiza wyklucza pole do ewentualnych podejrzeń o stosowanie nieuczciwych praktyk. Proszę sobie wyobrazić osobę lub firmę, która regularnie zarabia pieniądze - tylko lub prawie tylko - z wykonania samych analiz, dając notorycznie bardzo wysokie ceny zaporowe za rzekomą możliwość odzyskania danych w przypadkach z którymi nie jest w stanie sobie poradzić... Znakomita większość klientów zrezygnuje płacąc opłatę za odstąpienie od wykonania usługi. Stanowczo odcinamy się od tego typu praktyk i dlatego od samego początku istnienia firmy nigdy nie pobieraliśmy opłat za wykonaną analizę po rezygnacji z wykonania usługi. Podobnie sprawa się ma z uszkodzonymi danymi - klient płaci tylko za sprawne dane - a nie za próbę odzyskania danych.

Wyjątkami są przypadki analizy w trybie ekspresowym, macierzy RAID, dysków SAS, SCSI, dysków naprawianych przez inne firmy bądź osoby oraz przypadki utraty dostępu do danych z systemami Novell lub UNIX oraz wydawanie ekspertyz w formie pisemnej (oficjalnej).


Czy muszę zapłacić za odzyskane lecz niesprawne dane ?

Absolutnie nie. Jest to kolejna zasada przejrzystości pracy i uczciwości wobec klienta. Właściciel dysku płaci tylko za sprawne dane - nie chcemy go obciążać za próbę lecz za wynik.


Czy mogę odebrać dysk po wykonaniu analizy ? Spotkałem się z opinią, że po wykonaniu ekspertyzy mój dysk może zostać zatrzymany przez firmę odzyskującą dane - a w momencie, gdy będę chciał go odebrać to będę musiał zapłacić za swój własny dysk. Czy to nie dziwne ? Czy to jest normalna praktyka ?

W naszej firmie dysk przez cały czas pozostaje do dyspozycji klienta i pozostaje jego własnością. Wyjątkiem jest sytuacja nieodebrania nośnika w przeciągu kilku miesięcy od daty zgłoszenia.
Tego typu praktyki, jak ukryte opłaty lub przepadek dysku na rzecz firmy odzyskującej dane zdarzają się na rynku. Jednak z założenia nie komentujemy działań innych firm, które z nami konkurują.
Osoby oddające dysk do analizy w jakiejkolwiek firmie odzyskującej dane podpisują dokumenty w których mogą być zawarte tego typu zapisy. Dlatego ze swojej strony możemy tylko poradzić, aby przed podpisaniem formularza zgłoszeniowego bardzo dokładnie przeczytać jego treść.


Czy dane zawsze da się odzyskać ? Od czego to zależy ?

Niestety, nie zawsze istnieje możliwość odzyskania danych. Jednak statystycznie w 80-90% przypadków jest to możliwe. W największej mierze zależy to od tego czy same dane oraz nośnik nie zostały fizycznie zniszczone.


Sformatowałem dysk. Czy dane są do odzyskania ?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Jeżeli przeprowadzono tylko operację formatowania to dane najczęściej są do odzyskania. Problem zaczyna się w momencie, gdy na nośnik po sformatowaniu zostały nagrane jakieś dane lub zainstalowano nowy system operacyjny. W zależności od relacji - wielkość nośnika - ilość starych danych - ilość nowych danych wgranych po sformatowaniu - szanse procetowo rosną lub maleją.


Usunąłem dane. Czy mogę je odzyskać ?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przeanalizować kilka czynników, które wystąpiły po tym fakcie. Wychodząc z najważniejszej zasady, która mówi, że danych nadpisanych nie da się odzyskać, należy przeanalizować jak dużo nagraliśmy na nośnik po usunięciu starych danych. I tak, jeżeli przykładowo mamy 100 GB partycję, która jest zajęta w 25 %, pomyłkowo usunęliśmy 20 GB danych, które chcemy odzyskać - natomiast od tego momentu wgraliśmy tylko 100 MB danych (np. kilka zdjeć lub dokumentów) - to w praktyce usunięte dane są do odzyskania w prawie 100%. Natomiast w sytuacji odwrotnej, tzn. gdy ten sam dysk mamy wypełniony w 90 %, usunęliśmy ok. 100 MB danych i wgraliśmy ok. 8-9 GB nowych danych - szanse na dotarcie nawet do części usuniętych danych są bliskie zeru. Zostały one nadpisane.


Mój twardy dysk uległ awarii. Jak prawidłowo rozpoznać, co zostało w nim uszkodzone ?

Prawidłowa odpowiedź na to pytanie może dać jedynie analiza przyczynowo-skutkowa - niestety nie zawsze jest ona możliwa do przeprowadzenia w warunkach domowych. Więcej informacji...


Czy sam mogę odzyskać dane ?

I tak. I nie. Wszystko zależy od rodzaju problemu, stopnia komplikacji i posiadanej wiedzy. Proste awarie, jak np. naprawa uszkodzenia diody zabezpieczającej w twardym dysku (przebicie transila) czy też odzyskanie wykasowanych danych mogą być z powodzeniem przeprowadzone w warunkach domowych. Inne, np. ciężkie uszkodzenie strefy serwisowej połączone z zeszlifowaniem głowic niestety nie - w tym przypadku wymagana jest spore doświadczenie w tym zakresie oraz narzędzia laboratoryjne.


Czy wymiana elektroniki dysku twardego jest procesem trudnym?

To zależy - jeżeli chodzi o samą czynność mechaniczną to absolutnie nie. Wystarczy odkręcenie kilku śrubek śrubokrętem gwiazdkowym lub typu torx. Natomiast całkiem inną kwestią jest dobranie właściwej elektroniki - często nie jest to takie proste w warunkach domowych. Więcej informacji...


Czy mogę sam otworzyć dysk twardy ?

Jeżeli zależy nam na danych - to absolutnie nie. Dysk twardy posiada bardzo delikatną i precyzyjną konstrukcję, umożliwiającą błyskawiczny dostęp do duzej ilości danych. Dlatego już nawet otwarcie dysku w nieodpowiednich warunkach (wymagana jest podwyższona czystość) może spowodować nieodwracalne uszkodzenia powierzchni dysku.


Czy operacje on-line są bezpieczne ? Jakie dane są przesyłane ?

Operacje usuwania i odzyskiwania danych odbywają się wyłącznie na lokalnych komputerach użytkowników. Połączenie internetowe z serwerami DataMax jest nawiązywane wyłącznie w celu aktywacji i obsługi programów. Żadne inne dane nie są przesyłane z komputerów użytkowników.




Copyright DataMax Recovery © 2005 - 2024 | Mapa strony
Engined by Indingo