USZKODZENIA ELEKTRONIKI ZEWNĘTRZNEJ

Uszkodzenie modułu elektroniki zewnętrznej jest najczęstszą awarią jaka ma miejsce w konsekwencji wszelkiego rodzaju nieprawidłowości związanych z zasilaniem.

Zdjęcie po prawej stronie przedstawia uszkodzoną elektronikę zewnętrzną dysku marki Samsung. Uszkodzeniu uległ kontroler pracy silnika dysku. Najczęściej spotykany rodzaj uszkodzenia elektroniki zewnętrznej.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że odpowiedzialnym za praktycznie wszystkie samoistne przypadki uszkodzeń elektroniki dysku jest zasilacz (lub sam układ zasilający).

Bez względu na źródło i charakter zakłóceń napięcia zasilającego komputer zasilacz powinien zapobiec ich przedostaniu się na podzespoły, które zasila (nawet sam ulegając uszkodzeniu). Niestety w znakomitej większości przypadków tak się nie dzieje. Dlaczego? Niestety - często producenci obudów komputerowych stosują tanie i bardzo kiepskiej jakości zasilacze.

Zdjęcie po lewej przedstawia uszkodzoną elektronikę zewnętrzną dysku marki Seagate. Uszkodzeniu uległ kontroler pracy silnika dysku. Najczęściej spotykany rodzaj uszkodzenia elektroniki zewnętrznej.

Zdjęcie po prawej przedstawia typowy zasilacz komputerowy. Dlatego przestrzegamy przed zakupem tanich zasilaczy. Konsekwencje mogą być opłakane - uszkodzenie wszystkich elementów komputera i kosztowne odzyskiwanie danych.

Jak już wcześniej wspominaliśmy pokutuje błędne przekonanie wśród większości użytkowników komputerów, że wymiana elektroniki (modułu zewnętrznego) jest antidotum na wszelkiego rodzaje awarie dysku twardego. Otóż niestety tak nie jest. Według naszych statystyk ma to miejsce tylko w ok. 15 % przypadków - z łącznej masy dysków, które trafiają do nas w celu odzyskania danych.

Zdjęcie po lewej stronie przedstawia uszkodzoną elektronikę zewnętrzną dysku marki WD. Uszkodzeniu uległ kontroler pracy silnika. Najczęściej spotykany rodzaj uszkodzenia elektroniki zewnętrznej.

Oczywiście przypadków z uszkodzona elektroniką zewnętrzną jest sporo więcej - jednak te przypadki występują łącznie z innymi uszkodzeniami np. z uszkodzoną elektroniką wewnętrzną, uszkodzoną strukturą serwisową itp. Więc także i w tych sytuacjach nawet prawidłowa wymiana elektroniki nie przywróci nam dostępu do danych.

"Wymiena elektroniki jest prosta" - jest to następny mit, który należy obalić...

Otóż wymiana elektroniki niestety nie ogranicza się do zakupu takiego samego modelu dysku, tej samej marki, pojemności i ew. wersji firmware (o ile taka informacja jest dostępna na etykiecie).

Po pierwsze: każdy z producentów dysków korzysta z innych technologii.

Po drugie: ww. zróżnicowanie technologiczne występuje masowo także pomiędzy rodzinami dysków - w ramach jednej marki.

Po trzecie: producenci twardych dysków prawie 70% elementów zlecają różnym firmom zewnętrznym - co skutkuje zróżnicowaniem w ramach tego samego elementu np. głowic, platerów lub przedwzmacniaczy sygnałów

Po czwarte: producenci dysków produkują je w seriach - przeciętnie po kilkadziesiąt tysięcy szt. - w praktyce każda seria jest inna od poprzedniej (inna wersja biosu, inne mapowanie głowic) itp.

Po piąte: Większość producentów produkuje te same modele dysków w różnych krajach (Chiny, Malezja, Singapur, Tajwan, Japonia) - niby te same modele - konstrukcyjnie jednak występują całe masy drobnych różnic.

Po szóste: Technologia się cały czas rozwija - okazuje się, że w trakcie jednego roku można wyprodukować ten sam model dysku z jedną, dwiema i nawet z trzema głowicami. (Np. WD400BB)

Zdjęcie po prawej stronie przedstawia uszkodzoną elektronikę zewnętrzną dysku marki Maxtor. Uszkodzeniu uległ kontroler pracy silnika dysku. Najczęściej spotykany rodzaj uszkodzenia elektroniki.

W konsekwencji - jeżeli chcemy wymienić elektronikę musimy brać pod uwagę:

  • zgodność samej PCB (laminatu z elektroniką)
  • zgodność DSP (głównego procesora)
  • wielkość pamięci cache
  • wersję firmware
  • wersję mapowania głowic
  • ilość głowic
  • generację ROM, i inne

Oczywiście nie we wszystkich markach i modelach potrzebna jest zgodność wszystkich ww. informacji. Niestety w przeważającej większości przypadków poszczególnych parametrów nie można znaleźć na etykiecie lub na obudowie dysku - jeżeli już występują - to tylko niektóre.

Poza tym w efekcie niewłaściwego doboru elektroniki może dojść do dalszych uszkodzeń nośnika, co w konsekwencji może bardzo utrudnić lub wręcz uniemożliwić odzyskanie danych.

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt występowania dosyć częstego uszkodzenia elektroniki wewnętrznej (wraz z elektroniką zewnętrzną). W takiej sytuacji nawet prawidłowa wymiana elektroniki nie spowoduje uruchomienia dysku (jakby tego było mało; skutkiem jest występowanie podobnych objawów jak przy niewłaściwym doborze elektroniki).

Dlatego, dla osób nie dysponujących stosowną wiedzą, stanowczo odradzamy podejmowania jakichkolwiek prób samodzielnej wymiany modułu elektroniki zewnętrznej.

Charakterystycznym objawem uszkodzenia elektroniki zewnętrznej jest to, że dysk po podłączeniu jest całkowicie martwy, tzn. nie wydaje jakichkolwiek oznak pracy - dźwięków czy drgań. W ponad 90% przypadków uszkodzeniu ulega kontroler pracy silnika (często jest to nawet widoczne).

Nie zawsze jednak jest tak źle: w przypadku uszkodzenia elektroniki zewnętrznej dysku występuje jeden przypadek, który na ogół kończy się bardzo miłym finałem dla użytkownika dysku. Charakterystycznym objawem jest brak możliwości uruchomienia komputera przy podłączonym do niego dysku - czytaj więcej.

Jeżeli twój dysk uległ uszkodzeniu elektronicznemu i nie jesteś pewien co masz dalej robić - kliknij tutaj.

Zanim cokolwiek zrobisz ....
Ustalenie źródła problemu
Co dalej - decyzja
Czego nie wolno robić
Na przyszłość - backup

Jeżeli jesteś już zdecydowany i chcesz odzyskać dane w naszej firmie - kliknij tutaj.

Dostarczenie dysku
Analiza i jej rodzaje
Właściwy proces odzyskiwania danych
Płatność i odbiór danych
Przechowywanie danych


Copyright DataMax Recovery © 2005 - 2024 | Mapa strony
Engined by Indingo